Zmiany w IKP od 1 lipca

Zmiany w IKP od 1 lipca

Od 1 lipca 2024 r. nastąpi ważna zmiana w korzystaniu z Internetowego Konta Pacjenta. Od tego momentu jeden ze sposobów logowania się do tej usługi nie będzie już możliwy. O czym mowa? – wyjaśnił serwis Radiozet.pl

Od 1 lipca 2024 r. pacjenci nie będą mogli zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta przy pomocy konta ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Nadal jednak będą dostępne inne sposoby logowania. Najprościej skorzystać z profilu zaufanego - założymy go w urzędzie, poprzez Internet albo z użyciem bankowości elektronicznej – napisano w informacji.

Poza tym na IKP można zalogować się również przez internetowe konto bankowe. Taka możliwość jest oferowana przez Pekao SA, iPKO lub Inteligo w PKO BP, mBank, Bank Millennium, Crédit Agricole, ING Bank Śląski, BNP Paribas, BOŚ, Alior Bank, Santander Bank, VeloBank, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Kasa Stefczyka, jak również banki spółdzielcze z Grupy BPS.
Oprócz tego do logowania się na Internetowe Konto Pacjenta można wykorzystać również aplikację mObywatel lub e-dowód – wskazano dalej.

Warto przypomnieć, że Internetowe Konto Pacjenta ma każda osoba posiadająca numer PESEL. Korzystanie z niego jest bezpłatne. Takie narzędzie umożliwia szybki dostęp do informacji o przeszłym, teraźniejszym czy też planowanym leczeniu, jak również ułatwia realizację wielu innych spraw związanych ze zdrowiem.

Dzięki niemu możemy m.in. odebrać e-recepty, jak również e-skierowania na badania, do specjalisty czy sanatorium, przejrzeć swoją elektroniczną dokumentację medyczną obejmującą np. wyniki badań, wypis ze szpitala lub dokumenty SOR czy znaleźć listę wyrobów medycznych refundowanych przez  NFZ. Ponadto korzystając z IKP łatwo sprawdzimy swoje e-zwolnienie czy uzyskamy informacje na temat naszego ubezpieczenia zdrowotnego i wysokości opłaconych składek. Poprzez takie konto możemy także złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - wyjaśniono.   

Dodatkowo warto pobrać bezpłatną aplikację na telefon moje IKP, która umożliwia dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Umożliwia ona m.in. łatwe wyszukanie e-recept lub e-skierowań, wykupienie leków w aptece z użyciem kodu QR wyświetlanego na ekranie telefonu i sprawdzenie ich dawkowania. Dzięki niej możemy zamówić także e-receptę na stale przyjmowane leki (o ile przychodnia świadczy taką usługę). Aplikacja oferuje także funkcję, która ułatwia skuteczne udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków – podsumował serwis Radiozet.pl        (jmk)

Foto:  Diabetyk24 //
Źródło: Radiozet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.