Po dwóch latach zaniedbań związanych z pandemią pracodawcy powinni bezzwłocznie wysyłać pracowników na okresowe badania - mówi Marek Posobkiewicz, lekarz internista, były Główny Inspektor Sanitarny, prowadzący badania z zakresu Medycyny Pracy w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dlaczego tak ważne są badania z zakresu medycyny pracy?
Marek Posobkiewicz: Pamiętajmy, ile czasu spędzamy w miejscu pracy, dlatego nie powinno ono wpływać niekorzystnie na stan naszego zdrowia.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam jak najlepsze warunki pracy, ale również sprawdzić, czy my spełniamy wymogi, niezbędne do jej wykonywania. Dzięki badaniom okresowym możemy wychwycić zmiany stanu zdrowia pracownika, zanim on sam zacznie odczuwać dolegliwości.
W ten sposób możemy zapobiec poważnym powikłaniom, inwalidztwu, a nawet zgonowi.
Jak pandemia wpłynęła na stan zdrowia pracowników?
M.P.: Podczas pandemii ważność badań okresowych została wydłużona, niektóre konsultacje prowadzone były online. Mimo że wciąż obowiązują przepisy wprowadzone przed dwoma laty, myślę, że jest to idealny moment na to, by profilaktyk spotkał się z pracownikiem. Chodzi o nadrobienie zaniedbań profilaktycznych, które nie zawsze musiały wiązać się z lekceważeniem ze strony pracodawcy lub pracownika, ale wynikały z panującej sytuacji epidemiologicznej.
Porozmawiajmy o stanie zdrowia pracowników, czy obserwuje Pan duże zaniedbania?
M.P.: Jeżeli chodzi o stan zdrowia pracowników, pokutują wielomiesięczne ograniczenia, brak ruchu i stacjonarny tryb życia. Obserwujemy powikłania w obrębie układu sercowo-naczyniowego czy układu ruchu, obniżenie wydolności organizmu. Poważnym problemem jest nadwaga. Wielu pracowników skarży się też na pogorszenie wzroku, który u większości wynika z większego obciążenia oczu pracą przy komputerze, czyli pracy online.
Jak powinna przebiegać wizyta u lekarza medycyny pracy?
M.P.: Lekarz zawsze powinien wziąć pod uwagę wiek pacjenta, ogólny stan jego zdrowia, stanowisko, na którym jest zatrudniony i wszystkie czynniki ryzyka, które pracodawca wskazuje, kierując go na badania. Bardzo ważna jest rozmowa lekarza z pracownikiem, a w razie potrzeby skierowanie go do innych specjalistów.
Więcej informacji o badaniach z zakresu Medycyny Pracy https://cmwum.pl/medycyna-pracy/