Zdrowie kobiet. Rozmowa z Justyną Mieszalską, Prezesem Zarządu Centrum Medycznego WUM

Zdrowie kobiet. Rozmowa z Justyną Mieszalską, Prezesem Zarządu Centrum Medycznego WUM

Blisko połowa Polek deklaruje, że ważne jest dla nich zdrowie.
Świadomość jest więc coraz większa, mamy jednak do czynienia z pewnym paradoksem. Kobiety wiedzą doskonale, jak istotna jest profilaktyka, dieta, aktywność fizyczna, ale z tą wiedzą nic nie robią. Ważne zatem, by pracodawcy otoczyli zatrudniane panie dodatkową opieką medyczną.

Jakie poważne są to zaniedbania?
Aż 40 proc. kobiet w Polsce nie widzi potrzeby wizyty u ginekologa. Co trzecia odwiedza ginekologa po raz pierwszy, dopiero kiedy zachodzi w ciążę. Co dziesiąta nigdy nie wykonała cytologii. Stąd umieralność na raka szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż średnia Unii Europejskiej.

To jednak choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet?
Głównym czynnikiem ryzyka prowadzącym do utraty zdrowia i życia jest u kobiet nadciśnienie tętnicze – według danych statystycznych choroby układu krążenia odpowiadają aż za 35 proc. zgonów kobiet w grupie wiekowej 40+.

Coraz więcej młodych i aktywnych zawodowo kobiet cierpi na poważne dolegliwości. Dlaczego?
Trzeba podkreślić, że dążenie do osiągnięcia wysokiego statusu społecznego nadal wiąże się z koniecznością zarabiania więcej, co naturalnie wymaga większych nakładów pracy. W efekcie u młodych kobiet coraz częściej dochodzi do rozwoju zespołu metabolicznego. Niezdrowa dieta, brak ruchu, wysoko przetworzona żywność, nadwaga, zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre czynniki sprawiające, że kobiety chorują coraz częściej.

Pandemia również negatywnie wpłynęła na stan zdrowia kobiet.
Niestety, tak. Do klasycznych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należą także wysoki wskaźnik masy ciała i wysoki poziom cholesterolu LDL. Inną kwestią jest wpływ depresji, na którą kobiety cierpią częściej niż mężczyźni, a narażona jest na nią nawet co trzecia z nas. Młode kobiety dłużej ją ukrywają, a pamiętajmy, że ma to wpływ na jeszcze mniejszą aktywność, odczuwane zmęczenie i obniżony nastrój.

Na jakie inne problemy zdrowotne uskarżają się kobiety?
Co prawda, jeszcze przed pandemią na ból kręgosłupa skarżyło się ponad 70 proc. kobiet, były to jednak epizody, które w większości przypadków mijały. Teraz kręgosłup doskwiera niemal wszystkim. Innymi dolegliwościami, na które uskarża się coraz więcej młodych kobiet, są bóle głowy i migreny, w wielu przypadkach związane ze stresem, zaburzeniami rytmu snu oraz napięciem mięśni karku. Pozostawanie w niewygodnej pozycji w trakcie pracy wpływa na to, że głowa może boleć nas coraz częściej.

Co w tej sytuacji powinni zrobić pracodawcy?
Zadbać o zdrowie swoich pracowniczek. Zapewnienie możliwości wykonywania badań okresowych, dostęp do programów profilaktyki zdrowotnej oraz najlepszych specjalistów na pewno pomoże w tym, by kobiety nie tylko wiedziały, jak ważne jest zdrowie, ale również o nie dbały.

Rozmawiała Joanna Jakoweńko

Więcej informacji na temat pakietów dla pracowników „Zdrowa firma” https://cmwum.pl/medycyna-pracy/

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.