22 maja 2019 r. z okazji Dnia Normalizacji Polskiej, po raz 10. Polski Komitet Normalizacyjny zaprosił na ogólnopolską konferencję poświęconą zagadnieniom normalizacyjnym. W tym roku tematem przewodnim była "Rola norm w rozwoju Przemysłu 4.0".
W trakcie spotkania zaproszeni prelegenci mówili o Platformie Przemysłu Przyszłości, a także o cyberbezpieczeństwie, Internecie Rzeczy oraz kierunkach rozwoju normalizacji w zakresie Przemysłu 4.0. Przedstawiciele Siemens i Orange Polska zaprezentowali praktyczne aspekty związane z wdrożeniem Przemysłu 4.0. w ich firmach.
Normy miały ogromne znaczenie podczas pierwszej rewolucji przemysłowej i dziś także odgrywają kluczową rolę w przejściu do nowej ery. Są niezbędne w kształtowaniu Przemysłu 4.0, pomagają w koordynowaniu przepływu procesów i pracy, są reakcją na dynamicznie rozwijający się rynek i jego potrzeby. Budują globalny rynek bezpiecznych, energooszczędnych, interoperacyjnych urządzeń i systemów IoT.
Czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by ukształtować światową gospodarkę bazującą na bardziej wydajnej i zrównoważonej, a przez to przyjaznej dla środowiska, produkcji. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest współpraca w sferze normalizacji.
Wydarzenie zgromadziło ponad 100 uczestników - przedsiębiorców, osób odpowiedzialnych za optymalizację procesów produkcji oraz zainteresowanych wdrażaniem nowych technologii.
Tradycyjne podczas DNP wręczono „Kompas Normalizacji” - nagrodę PKN, której celem jest uhonorowanie osób, instytucji za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiej normalizacji oraz promocję systemu normalizacji dobrowolnej i aktywność w procesie opracowywania norm. W tym roku Kompas otrzymali prof. dr hab. inż. Henryk Zobel - Przewodniczący Rady Sektorowej Sektora Budownictwa i Konstrukcji Budowlanych oraz Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny.
Konferencje z okazji DNP są jednym z działań służących zwiększaniu świadomości normalizacyjnej oraz okazją do podkreślenia korzyści, jakie stosowanie norm przynosi naszej gospodarce i społeczeństwu.
Patroni honorowi konferencji:
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Patroni medialni:
Rzeczpospolita, dwumiesięcznik „Control Engineering Polska”, ERP-view.pl, e-Gospodarka.pl, ForumBiznesu.pl,
PKN przygotowuje specjalną publikację pokonferencyjną, w której zostaną zamieszczone artykuły prelegentów konferencji. Wkrótce szczegóły na www.pkn.pl oraz w majowych „Wiadomościach PKN. Normalizacja”.