Festiwal Mitologii Słowiańskiej Owidz Słowiańszczyzną stoi

Festiwal Mitologii Słowiańskiej  Owidz Słowiańszczyzną stoi

Festiwal Mitologii Słowiańskiej - relacja

Trzy dni inscenizacji obrzędów, wykładów, koncertów i warsztatów artystycznych – kilkadziesiąt wydarzeń, w których aktywny udział wzięło ponad tysiąc uczestników z całej Polski i zza granicy. Do tego wystawy grafik inspirowanych Słowiańszczyzną, Jarmark Rękodzieła, Strefy: Gier i Książek, Rekonstrukcji Historycznej i Małego Słowianina, a także debata poświęcona synergii biznesu i kultury.
 

W gminie Starogard Gdański, w Grodzisku Owidz, wielkim sukcesem zakończył się II Festiwal Mitologii Słowiańskiej.
 

O istniejącym od 2012 r. zrekonstruowanym grodzie, należącym do gminy Starogard Gdański, głośno zaczęło być dwa lata temu, kiedy otwarto jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które przebojem podbiło rynek turystyczny, wpisując się w trendy rosnącego zainteresowania dawną Słowiańszczyzną. Odkąd jednak w sierpniu ub. roku odbył się tam pierwszy Festiwal Mitologii Słowiańskiej, nieoczekiwanie, z tej regionalnej instytucji kultury, wyrosło jedno z najważniejszych miejsc w Polsce dla miłośników dawnej Słowiańszczyzny.

Zrekonstruowana osada znajduje się dokładnie w miejscu istniejącego tu przedchrześcijańskiego grodu z X-XI wieku, malowniczo usytuowanego na wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Od kilkudziesięciu lat prowadzone są tam systematycznie prace archeologiczne. Podczas minionych wakacji odbyły się kolejne, prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. W ich wyniku znaleziono liczne fragmenty naczyń, monety i amulety. Dzisiejszy Owidz, oprócz zrekonstruowanego grodu i Muzeum, dysponuje bogatą infrastrukturą: parkingami, amfiteatrem, placem zabaw, popularną Karczmą Słowiańską „Na Podgrodziu”.

W trakcie trzech dni Festiwalu odbyło się w sumie ok. 40 różnego typu wydarzeń, w tym m.in. inscenizacje obrzędów ofiarowania, postrzyżyn, swadźby, pochówku ciałopalnego, wróżb z szczap drewna i popiołu. Były też wykłady m.in. o mitologii i psychologii słowiańskiej, o prasłowiańskich demonach, historii i pamięci kulturowej Słowian, o religii dawnych Pomorzan, tradycjach pogrzebowych, czy o zwierzętach w wierzeniach. Odbyły się spotkania z autorkami książek Anną Jurewicz, Moniką Maciewicz, Magdaleną Zawadzką-Sołtysek, występy i warsztaty taneczne zespołu Javaryna z Białorusi. Każdego wieczoru odbywały się również koncerty zespołów, których twórczość inspirowana jest Słowiańszczyzną. W tym roku owidzki amfiteatr rozgrzały do czerwoności zespoły Krůk, Irdorath, Żmij oraz Żywiołak.

A co wspólnego może mieć biznes z mitologią słowiańską? Już po raz drugi patronowaliśmy temu wyjątkowemu wydarzeniu, wskazując, że pasję można przekuć na przedsiębiorczość. Tegoroczna dyskusja poświęcona została synergii podmiotów kultury i biznesu m.in. w kontekście wyzwań i dylematów gospodarczych oraz o konieczności uświadomienia światów kultury i biznesu o potrzebie wsparcia i współpracy. W dyskusji udział wzięli Magdalena Cholewa, dyr. Grodziska Owidz, dr Michał Bogacki, dyr. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Szymon Góralczyk, przedsiębiorca i artysta występujący ze swoją „Karawaną Opowieści” oraz Maciej Stanke, społecznik, grafik, projektant, na co dzień mieszkający w Wlk. Brytanii.
 
Wydarzeń festiwalowych z roku na rok przybywa, należy się spodziewać, że przyszłoroczny program będzie jeszcze bogatszy. III Festiwal Mitologii Słowiańskiej odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia przyszłego roku.


Forum Biznesu

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.