Foto: Słupy Designpole wzór brzoza, CKU Wodzisław Śl
Niesłabnąca koniunktura na realizację inwestycji budownictwa drogowego, kolejowego czy energetycznego w Polsce wymaga intensywnej współpracy wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, stawiających na innowacyjne, przyszłościowe rozwiązania. Są nimi na przykład technologie kompozytowe, doskonale sprawdzające się w zastosowaniu w infrastrukturze towarzyszącej, jak słupy oświetleniowe, słupy teletechniczne, żerdzie. W kraju ich czołowym producentem jest przedsiębiorstwo NCT S.A. z Wodzisławia Śląskiego.
To firma działająca do niedawna pod nazwą Alumast, jest obecna na rynku od ponad 20 lat. Zaczynała jako kilkuosobowy zespół zajmujący się głównie produkcją masztów z aluminium. Teraz otwiera nowy etap w swoim dynamicznym rozwoju. – Zmiana nazwy marki podyktowana jest pozyskaniem nowego partnera biznesowego, Międzynarodowego Funduszu Inwestycyjnego, który postanowił zaangażować się w technologie kompozytowe. Obecna nazwa firmy NCT, to skrót od New Composite Technologies i na zastosowaniu kompozytów w budownictwie infrastrukturalnym chcemy się teraz skupiać. To kluczowy element naszej dalszej intensywnej ekspansji na rynku – mówi Rafał Bednarczyk, Prezes Zarządu NCT S.A.
Kompozytowe produkty NCT są przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla użytkowników, trwałe, tanie w eksploatacji i nadające się do recyklingu. Do flagowych produktów NCT należą: słupy oświetleniowe, teletechniczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych (zabudowane w kompozytowym słupie oświetleniowym), żerdzie energetyczne, maszty flagowe i odgromowe, aktywne przejścia dla pieszych. – Spełniają one rygorystyczne kryteria wytrzymałościowe, są odporne na trudne warunki obciążeniowe i atmosferyczne. Nasz kompozyt jest odporny na uderzenia, sól drogową, zanieczyszczenia odzwierzęce, nie koroduje. Znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach drogowych, ale też w sektorze kolejowym, energetycznym, rolniczym (kompozytowe konstrukcje dla chmielników) , a nawet wojskowym – wymienia prezes R. Bednarczyk. Produkty NCT trafiają dziś do ponad 20 krajów na całym świecie.
Konstrukcja i właściwości poszczególnych modeli słupów dostosowane są do warunków otoczenia i roli, jaką mają spełniać. Na przykład NCT oferuje słupy oświetleniowe, które dają światło na całej swojej długości, od samej podstawy. Zastosowany kompozyt nie przewodzi prądu, więc jest bezpieczny dla otoczenia i nie wymaga stosowania specjalnych izolacji czy montowania bednarki w słupie, które są konieczne w konstrukcjach ze stali czy aluminium,. Tego typu elementy świetnie nadają się do zastosowania na drogach osiedlowych, alejach parkowych czy placach zabaw. Innym ciekawym rozwiązaniem są konstrukcje, które „wtapiają się” w otoczenie, ich powierzchnia może posiadać np. strukturę drzewa.
Własne zaplecze badawczo-rozwojowe firmy wraz ze strefą testów, umożliwia praktyczną kontrolę produktów, zarówno w fazie prototypowej, jak i produkcyjnej. NCT ściśle współpracuje z placówkami naukowymi w zakresie badań nad materiałami kompozytowymi dla przemysłu.
Produkty posiadają regularnie odnawiane certyfikaty i dopuszczenia, m.in. normy europejskie dla materiałów z kompozytów polimerowych, certyfikat śladu węglowego, czy biernego bezpieczeństwa konstrukcji drogowych. – Priorytetem są przede wszystkim cechy, dzięki którym mają wyjątkowe zastosowanie w drogownictwie. Oprócz nadrzędnej funkcji, jaką jest efektywne oświetlenie pasa jezdni, niemniej istotne są właściwości słupów w przypadku zderzenia z nimi samochodu (firma może poszczycić się najwyższymi klasami bezpieczeństwa w tym certyfikatem dla NE3). Nie pochłaniają one energii podczas zderzenia, co zostało potwierdzone w testach zderzeniowych – podkreśla prezes spółki NCT. Z uwagi na strategiczne znaczenie rozwiązań kompozytowych firma pozyskała również stosowny kod NATO. Posiada również pozytywne opinie Instytutu Kolejnictwa w Warszawie, dotyczące odporności konstrukcji na przewodnictwo prądu, ponieważ są dielektrykiem.
Firma posiada duże doświadczenie we współpracy z instytucjami publicznymi, aktywnie wspiera samorządy i zarządców dróg poprzez cykliczne szkolenia w zakresie możliwości kompozytu czy zastosowaniu w nim technologii cyfrowych, np. w systemach inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym, przejściami dla pieszych, poprzez zastosowanie nadajników dźwiękowych, systemów ostrzegawczych, detektorów ruchu, itp. Takie „aktywne” słupy poprawiają bezpieczeństwo, a także upłynniają ruch, tworząc przyjazną przestrzeń publiczną.
– Aktualnie duży nacisk kładziemy na ścisłą współpracę z projektantami, zarówno w zakresie technologii, jak i designu produktów. Ponieważ kompozyt jest stosunkowo nowym materiałem stosowanym w produkcji rozwiązań dla infrastruktury drogowej, kolejowej, nieustannie badamy jego zachowanie i właściwości, a co za tym idzie poznajemy kolejne możliwości zastosowania, które wydają się być nieograniczone – zaznacza Rafał Bednarczyk. To ważne, gdyż kompozyt firmy NCT można dowolnie modyfikować, zmieniać parametry, dostosowując je do wymogów technicznych czy obowiązujących przepisów. – Niewątpliwie technologie kompozytowe są przyszłościowe i cieszy nas, że udaje nam się nimi zainteresować znaczących partnerów biznesowych, czego najświeższym dowodem jest podpisana wieloletnia umowa na współpracę między innymi z firmą Budimex - podsumowuje R. Bednarczyk.
Joanna Chrustek, Jacek Majewski