„Słodka Manufaktura Leona” to rodzinna, wielopokoleniowa firma z Wodzisławia Śląskiego, wierna od ponad 100 lat tradycji rzemiosła cukierniczego, specjalizująca się w wytwarzanych ręcznie wykwintnych wyrobach czekoladowych. Artystyczne i nowoczesne rozwiązania, a przede wszystkim podejście właściciela oparte na pasji, wyobraźni i natchnieniu razem z mistrzowskim wykonaniem każdego wyrobu przynosi od wielu lat firmie uznanie nie tylko wśród lokalnych i krajowych konsumentów, ale również międzynarodowych koncernów.
Historia
Historia firmy jest długa i ciekawa chociaż nie zawsze była łatwa. Firma przetrwała trudne czasy okresu wojennego oraz ustroju socjalistycznego, dzięki niepowtarzalnej recepturze i wysokiej jakości każdego z wyrobów i staranności wykonania. Grzegorz Meisel jest kontynuatorem dzieła wujka Leona, założyciela Manufaktury, a później swojego ojca. Wuj Leon przekazał swoje dzieło Lucjanowi Meiselowi, kiedy przeszedł na emeryturę i postanowił resztę życia spędzić w zakonie. Swoje powołanie do bycia cukiernikiem odkrył dopiero później, kiedy przebywał na targach we Włoszech i tam zainspirował się małymi cukierniami, które okazały się perełkami, a właściciele byli z nich bardzo dumni. Opierając się na swojej kreatywności, wrażliwości duchowej i przywiązaniu do tradycji oraz wartości zgodnych z ideą ruchu Slow Food, odkrył, że ta branża będzie jego sposobem na życie.
Produkcja i jakość
Pomimo globalizacji rynku spożywczego i masowej produkcji, ta niszowa produkcja ręczna jest obecnie coraz bardziej doceniana wśród koneserów czekolady, osób poszukujących niekonwencjonalnych i zaskakujących połączeń smaków i naturalnych składników.
Ręczna produkcja czekolady jest często porównywana do pracy artystycznej, w której aby osiągnąć efekt końcowy potrzebne jest natchnienie, odpowiedni nastrój i okoliczności. Właściciel sam tworzy receptury zawsze przy muzyce, której jest poza fotografią i sztuką wielkim pasjonatą.
W swojej produkcji czerpie inspiracje z ruchu Slow Food – założonej we Włoszech organizacji przeciwstawiającej się globalnej unifikacji żywności, a jednocześnie zachęcającej do powrotu do tradycyjnych metod produkowania
regionalnych potraw i przysmaków. Każdy wyrób powstał w Manufakturze w oparciu o rodzinną recepturę oraz na bazie własnych poszukiwań i odkryć smakowych.
- Słodkości, które proponujemy powstały na bazie przedwojennych rodzinnych receptur połączonych często z zupełnie nowymi trendami w czekoladowej „modzie”. Nie brak nam kreatywności i nowych pomysłów, dlatego każda receptura powstaje w naszej manufakturze - mówi właściciel Grzegorz Meisel.
Dzięki temu każdy powstały produkt jest niepowtarzalny i wyjątkowy.
- Nie interesuje nas kopiowanie już istniejących produktów – wychodzimy z założenia, że nasza praca z czekoladą ma w sobie coś ze sztuki – podkreśla Grzegorz Meisel.
Wysoką jakość wyrobów firma uzyskuje dzięki zastosowaniu wysokiej jakości 73% czekolady belgijskiej lub czasami włoskiej, a oryginalność smaku zawdzięcza unikatowej kompozycji naturalnych składników oraz kunsztowi wykonania.
„Słodka Manufaktura Leona” wyspecjalizowała się w truflach o dużej różnorodności połączeń smaków, takich jak: trufle kolonialne z kandyzowaną skórką pomarańczy, z marcepanem pistacjowym, trufle śliwkowe, toskańskie, wypełnione orzechami laskowymi, migdałami, daktylami, figami, miodem, ze skórką pomarańczy, trufle kubańskie z rumem i kokosem czy trufle śląskie z płatkami róży w otoczce z prażonych migdałów.
Czekoladziarnia MEISEL ma w swojej ofercie oprócz trufli również wiele innych wyrobów, takich jak czekolady w tabliczkach, z czego nr 1, to czekolada ze słonym karmelem i orzechami laskowymi, a także pierniczki czy też słynne ciastka „Cwibaki”.
Mając na uwadze obecne trendy żywieniowe, Manufaktura dużą wagę w produkcji przykłada do ekologii, stąd w ofercie dostępne produkty wegańskie czy bezcukrowe.
- Nasze słodkości są bez dodatków zwierzęcych, używamy czekolady belgijskiej bez mleka z certyfikatem koszerności – tym samym polecamy ją weganom, wegetarianom i tym dla których ważna jest koszerność – podkreśla Grzegorz Meisel.
Wysoka jakość i oryginalność wyrobów dotyczy również pudełek, w które są pakowane. Poza produkcją wykwintnych trufli i czekoladek, firma dba w szczególny sposób również o opakowanie produktów, które projektuje i wykonuje sama, wykorzystując do tego naturalne materiały, w myśl filozofii proekologicznej - bez użycia metod i materiałów przemysłowych. Specjalnie wybarwiane bejcą drewniane pudełka, wykańczane są antykwarycznym woskiem, a postarzana etykieta papierowa firmy nawiązującej do jej stuletniej historii, nadając im niepowtarzalny i wyróżniający markę styl.
- Dbamy nawet o takie szczegóły jak papier na etykietki; barwimy go ręcznie starą metodą, a pudełko wykańczamy woskiem antykwarycznym. Wszystko po to by wyjątkowe produkty były wyjątkowo zapakowane i podane -podkreśla właściciel Grzegorz Meisel.
Osiągnięcia
Nie bez powodu Słodka Manufaktura Leona została nagrodzona wieloma nagrodami, m.in. za oryginalność opakowań w ogólnopolskim konkursie „Perły wśród opakowań” za najpiękniejsze polskie opakowanie „Art of Packaging”.
W kategorii „Smak” w 2014 r. dwie słodkości: „Czekolada Leona” i „Trufle Śląskie”, zdobyły uznanie ekspertów i zostały zakwalifikowane do używania znaku „Doceń Polskie”, a trufle uznane zostały za „Top Produkt”.
„Czekoladowe trufle” z polskiego ogrodu zostały także w bieżącym roku wyróżnione Godłem Najwyższej Jakość Quality International.
Marka cieszy się renomą i uznaniem wśród dużych firm w Polsce i za granicą. Wśród klientów, z którymi Manufaktura współpracuje, oferując specjalne, dedykowane zestawy upominkowe można wymienić takie firmy jak Coca Cola, PKO BP, Hotel Marriott czy Hochland.
Joanna Chrustek