Firma WithSecure otwiera Muzeum Sztuki Malware w swojej siedzibie w Helsinkach. Inicjatywa ma przekształcić abstrakcyjny świat cyberbezpieczeństwa w interesujące dla użytkowników doświadczenie i przedstawić związane z nim kwestie techniczne w przystępny sposób. Do współpracy przy tworzeniu dzieł zaproszono artystów z całego świata oraz użytkowników. Każdy może współtworzyć rzeźbę wirusa ILOVEYOU, oddając do muzeum zużyte myszki komputerowe.
Przedpremierowo, w ramach powstającego Muzeum Sztuki Malware otwarto pierwszą wystawę – interaktywną instalację „Threatscape”, przedstawiającą całkowity krajobraz cyberzagrożeń w sieci. Dzieło bazuje na rzeczywistych danych o zagrożeniach gromadzonych przez zespół badawczy WithSecure. Instalacja jest interaktywna – dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji odwiedzający będą mogli m.in. współtworzyć wizualne reprezentacje cyberzagrożeń, zidentyfikować złośliwe oprogramowanie i zyskać wgląd w sposób jego działania. – Threatscape to nie tylko instalacja artystyczna, ale również narzędzie edukacyjne. Połączyliśmy najnowocześniejszą technologię i ciekawy design, aby stworzyć angażujące doświadczenie interaktywne – wyjaśnia Tim West, dyrektor Threat Intelligence and Outreach w WithSecure.
Międzynarodowi artyści stworzą instalacje
Cyberbezpieczeństwo wielu ludziom wydaje się czymś abstrakcyjnym i odległym od codziennego życia. Muzeum Sztuki Malware ma na celu zmianę tego podejścia poprzez prezentowanie dzieł sztuki inspirowanych rzeczywistymi cyberzagrożeniami oraz przekształcanie skomplikowanych danych technicznych w skłaniające do refleksji, edukacyjne eksponaty. Inicjatywa ma uczynić cyberbezpieczeństwo bardziej przystępnym i angażującym dla wszystkich. Kuratorami muzeum są Mikko Hyppönen, weteran branży cyberbezpieczeństwa i główny dyrektor ds. badań w WithSecure, a także zespół ekspertów ds. analizy zagrożeń i twórców kreatywnych.
Do współpracy przy tworzeniu pierwszych eksponatów dla Muzeum Sztuki Malware WithSecure razem z agencją kreatywną United Imaginations wybrało kilku międzynarodowych artystów. Otwarcie całego muzeum planowane jest na listopad 2024 roku.
– Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność. Naszym celem jest obalanie mitów na jego temat i uczynienie go zrozumiałym dla każdego. Mamy nadzieję, że dzięki przekształcaniu zagrożeń cybernetycznych w sztukę, większe będzie ich zrozumienie i świadomość użytkowników. Uczynienie cyberbezpieczeństwa widocznym i zrozumiałym może zainspirować do podjęcia wspólnych działań na rzecz walki z cyberprzestępczością – wskazuje Mikko Hypponen, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor ds. badań w firmie WithSecure.
Rzeźba wirusa ILOVEYOU – wspólne dzieło artystów i użytkowników
WithSecure zaprasza publiczność do współtworzenia jednej z najważniejszych instalacji muzeum: rzeźby wykonanej z crowdsourcowanych myszy komputerowych. Instalacja będzie przedstawiała historię wirusa ILOVEYOU, jednego z najbardziej znanych cyberzagrożeń w historii, które wyrządziło ogromne szkody w maju 2000 r. Rzeźba ma przy tym podkreślać ludzki element i psychologiczny wpływ zagrożeń typu malware na użytkowników.
Więcej informacji na temat możliwości przyłączenia się do inicjatywy Muzeum Sztuki Malware można znaleźć pod adresem https://www.withsecure.com/en/experiences/museum-of-malware-art
O WithSecure™
WithSecure™, dawniej F-Secure Business, to europejski partner w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, cieszący się zaufaniem dostawców usług IT, MSSP i firm na całym świecie. Dostarcza rozwiązania cyberbezpieczeństwa bazujące na wynikach, które chronią firmy średniej wielkości. Zaangażowana w europejski sposób ochrony danych, firma WithSecure priorytetowo traktuje prywatność, suwerenność danych i zgodność z przepisami. W swoim ponad 35-letnim doświadczeniu firma zbudowała portfolio pozwalające na zmianę paradygmatu z reaktywnego na proaktywne cyberbezpieczeństwa. Zgodnie ze swoim zaangażowaniem we wspólny rozwój, WithSecure oferuje partnerom elastyczne modele handlowe, zapewniając wspólny sukces w dynamicznym krajobrazie cyberzagrożeń.
Kluczowym elementem najnowocześniejszej oferty WithSecure jest Elements Cloud, która płynnie integruje technologie bazujące na sztucznej inteligencji, wiedzę specjalistów oraz usługi wspólnego bezpieczeństwa. Ponadto zapewnia klientom średniej wielkości modułowe funkcje obejmujące ochronę punktów końcowych i chmury, wykrywanie i reagowanie na zagrożenia oraz zarządzanie ryzykiem.
Firma WithSecure™ Corporation została założona w 1988 roku i jest notowana na notowana na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu NASDAQ OMX Helsinki Ltd.