RPP utrzymała stopy procentowe

 RPP utrzymała stopy procentowe

Przez siedem miesięcy z rzędu Rada Polityki Pieniężnej zbierała się, żeby obwieścić, że stopy procentowe takie, jakie są, czyli 5,75 proc., to najlepszy możliwy poziom. I to pomimo wyraźnego spadku inflacji, która już od pięciu miesięcy utrzymuje się w celu inflacyjnym NBP. Trzeciego lipca, czyli równolegle z początkiem podwyżek cen energii Rada podjęła kolejną decyzję – napisano w serwisie Businessinsider.com.pl

Główną stopę referencyjną utrzymano po raz ósmy na poziomie 5,75 proc. — podał NBP w środowe popołudnie. Nie skusił członków Rady Polityki Pieniężnej fakt, że Czechy i Węgry są już po obniżkach i że inflacja w czerwcu wyniosła zaledwie 2,6 proc. rdr, czyli jest w celu inflacyjnym NBP, choć już jesteśmy po  podwyżce stawek VAT na żywność z zerowych.

Ale dopiero od lipca weszły w życie podwyżki cen prądu i gazu i między innymi na to, jaki wpływ będzie miało to na inflację, czeka Rada. Resort klimatu i środowiska prognozował, że rachunek za energię elektryczną wzrosną o 29 proc., a  za gaz o 15 proc., a za gaz o 15 proc. Do tego nowe taryfy zatwierdzone dla sprzedawców energii, obowiązywać mają przez półtora roku – czytamy w informacji.
Średnio w nowych taryfach URE ustalono cenę 622,80 z brutto za MWh (spadek z 739,30 zł do czerwca i z 1076,70 zł w 2023 r.), czyli 506 zł netto. Dla porównania, obecna cena spotowa energii elektrycznej wynosi na TGE 547 zł, czyli sprzedawcy sprzedają według nowej taryfy ze stratą. Kontrakty na cały przyszły rok wyceniane są w środę na 472 zł i tu już jest zysk handlujących prądem – podano w treści.

Stopy procentowe NBP będą przez kolejne dwa miesiące (przerwa wakacyjna) na poziomie:
-    stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
-    stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
-    stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
-    stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
-    stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

"RPP będzie naszym zdaniem sterować coraz wyraźniej na obniżki w '25" - napisano we wpisie analityków mBanku na platformie X.   (jmk)

Foto: Bank.pl // stock.adobe.com / vegefox.com
Źródło: Businessinsider.com.pl


Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.