Rusza kolejna edycja Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business - „Energy for Future Earth” pod patronatem Forum Biznesu

WBF_7.jpg

Mimo niechlubnego statusu lidera spośród wszystkich państw w emitowaniu dwutlenku węgla, Chińska Republika Ludowa to jednocześnie producent największej liczby samochodów elektrycznych. Co więcej, Chiny są światowym pionierem w kwestii energetyki wiatrowej i wodnej. Mając na uwadze światowej skali problem, jakim jest kryzys klimatyczny, a także oświadczenia chińskich władz o chęci osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 roku i gwałtowny rozwój sektora energetycznego w ostatnich latach, członkowie Warsaw-Beijing Forum wyszli z inicjatywą hasła przewodniego tegorocznej edycji - „Energy for Future Earth”.

Forum Biznesu jest patronem medialnym VII edycji projektu.

 

Warsaw-Beijing Forum to projekt Koła Naukowego Prawa i Gospodarki Chin na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa powstała w 2013 roku i już wtedy zyskała rozgłos i wsparcie renomowanych instytucji. Główne założenie Projektu to pogłębienie stosunków polsko-chińskich na polu prawniczym, gospodarczym, biznesowym i kulturalnym, a także promowanie współpracy środowiska akademickiego z przedsiębiorstwami. Uniwersytetem partnerskim Warsaw-Beijing Forum jest China University of Political Science and Law w Pekinie. Studenci z Chin aktywnie współpracują z polskimi rówieśnikami podczas każdej edycji, czego zwieńczeniem są krótkie wymiany akademickie w Warszawie i Pekinie. Każdego roku Projekt przyciąga coraz szersze grono zainteresowanych oraz Partnerów, co przekłada się na większą liczbę jego uczestników i organizowanych inicjatyw. Na przestrzeni lat Warsaw-Beijing Forum stało się rozpoznawalną marką o szerokim rozgłosie.

W tym roku Warsaw-Beijing Forum organizowane jest już po raz siódmy. Pomimo tego, że z powodu pandemii COVID-19 wszelkie aktywności przeniosły się do Internetu, uczestnicy Projektu nie zwalniają tempa i nieustannie organizują nowe inicjatywy i wydarzenia związane z Chinami i prawem. Uczestnikom jeszcze bardziej niż zwykle zależy na ukazaniu chińskiego wkładu we współczesny dorobek naukowy i cywilizacyjny świata oraz piękna tej kultury, co przejawia się w zwiększonym zaangażowaniu w dzieleniu się elementami chińskiej kultury (tradycyjnej, prawnej czy też biznesowej) z zewnętrznymi odbiorcami Projektu na social mediach. Na początku 2020 roku w ramach siódmej edycji odbyły się spotkania otwarte z udziałem znanych ekspertów poświęcone chińskiemu stylowi negocjacji, wojnie handlowej między Chinami a USA oraz pandemii koronawirusa. Natomiast zdalne prelekcje „Chińska myśl polityczna: przeszłość i teraźniejszość” oraz „Sen o Szanghaju - życie w największej aglomeracji Chin” łącznie zgromadziły setki słuchaczy przed ekranami komputerów.

Mimo wyjątkowych okoliczności w postaci przeniesienia działalności do Internetu, trzeba przyznać, że wciąż zostaje utrzymany wysoki poziom merytoryczny poszczególnych aktywności, co pokazał chociażby cykl certyfikowanych warsztatów o charakterze zamkniętym, zorganizowany pod nazwą „Energy Law Academy”, prowadzony przez przedstawicieli wielu znanych kancelarii, światowych liderów na rynku, takich jak m.in. Linklaters, DLA Piper czy Clifford Chance. Uczestnicy spotkań mieli okazję pogłębić swoją wiedzę w obszarze prawa energetycznego w powiązaniu z prawodawstwem polskim oraz chińskim.

Największym zdalnym przedsięwzięciem w tym roku jest międzynarodowa konferencja „Between China and Europe: Energy for Future Earth”. Kwestie środowiskowe i klimatyczne związane z prawodawstwem chińskim, takie jak m.in. podpisanie przez Chiny w 2015 r. porozumienia paryskiego czy deklaracja Xi Jinpinga o chęci osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r., stanowią bowiem pole do szerszej dyskusji na gruncie akademickim. W ramach konferencji uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów poprowadzonych przez ekspertów oraz studentów na temat różnych aspektów energii odnawialnej oraz stosunku Europy i Chin do ochrony środowiska.

Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2021 roku w formie online. Abstrakty można nadsyłać do 14 marca, do godziny 23:59. Pasywni słuchacze mogą zgłaszać chęć uczestniczenia w wydarzeniu do 30 marca. Zachęcamy także do śledzenia innych inicjatyw Warsaw-Beijing Forum na mediach społecznościowych oraz ich stronie internetowej.

http://warsaw-beijing.pl/conference

Julia Szcześniak
Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin, Uniwersytet Warszawski
www.warsaw-beijing.pl

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.