Tegoroczni Laureaci Programu Turystyczny Produkt/Usługa Roku oraz Przyjazna Gmina
Jak co roku jesienią, w Świdnicy na Dolnym Śląsku odbyła się konferencja poświęcona branży turystycznej (14-15 października br.). W tym roku tematykę debat, w duchu zainicjowanego 6 lat temu Kongresu Turystyki Polskiej, zdominowała sytuacja tego sektora w czasie pandemii.
Poznaliśmy też laureatów programów Turystyczny Produkt/Usługa Roku 2020, Przyjazna Gmina 2020 oraz najlepsze Produkty i Usługi Turystyczne Polsko-Czeskiego Pogranicza wyłonione w ramach projektu „Turystyka wspólna sprawa”.
Konferencja odbywała się przy zachowaniu reżimu sanitarnego z zachowaniem dystansu społecznego.
W Świdnicy spotkali się przedstawiciele sektora turystycznego w Polsce. W tym roku, w ramach projektu „Turystyka wspólna sprawa”, w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele z Czech, reprezentujący sieciowe produkty turystyczne polsko-czeskiego pogranicza.
Kiedy w dokładnie rok temu, po raz kolejny spotkaliśmy się tu, w Świdnicy, by rozmawiać o „Turystyce w czasach ekonomii doświadczeń”, kryzys z jakim przyszło się borykać branży turystycznej dotyczył upadku biura Thomas Cook i globalnych konsekwencji z tym związanych. Minęło zaledwie kilka kolejnych miesięcy, przyszedł marzec 2020 i branża turystyczna, także w Polsce, całkowicie przewartościowała pojęcie „kryzys w branży”.
Tym bardziej cieszyliśmy się, że spotkaliśmy się, mimo przeciwności, w gronie przedstawicieli firm i instytucji, które w tym roku należą do grona tych sektorów, które najmocniej odczuły gospodarczo skutki wprowadzonych ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiologiczną – To jest naszą siłą i przewagą, że potrafimy się zmobilizować i wspierać wzajemnie, by wymienić się poglądami, praktykami i opiniami nie tylko w czasach prosperity, ale zwłaszcza w okresie kryzysu, z jakim obecnie musimy się mierzyć – powiedziała Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy. Skutki kryzysu najmocniej odczuł szeroko rozumiany sektor turystyczny – instytucje kultury, placówki sztuki, właściciele atrakcji turystycznych, centrów konferencyjnych, obiektów sportowych, organizatorzy imprez, restauratorzy, hotelarze, właściciele pensjonatów, przewoźnicy, organizatorzy wypoczynku, wycieczek, przewodnicy, wreszcie – gminy, miasta. Samorząd, który obok konieczności przewartościowania wielu działów swoich budżetów, odnotował też zmniejszone obroty z tytułu spadku ilości odwiedzających gości w prowadzonych przez siebie i na ich terenie miejsc, zabytków, szlaków, podnoszących atrakcyjność turystyczną.
A przecież turystyka w sensie gospodarczym jest ważna i staje się coraz ważniejsza, chcemy świadomie podróżować – do miejsc, które mają ciekawą ofertę i sprostają naszym oczekiwaniom.
Ideą tegorocznej jesiennej konferencji w Świdnicy był rozwój turystyczny pogranicza poprzez wzrost kompetencji pracowników, przedsiębiorstw i organizacji wspierających. Uczestnicy dowiedzieli się, jaką rolę odgrywają regionalne produkty w rozwoju turystyki, na przykładzie tworzenia sieci współpracy pomiędzy producentami i podmiotami turystycznymi. Prelekcje wygłosili cenieni w branży eksperci, osoby zarządzające atrakcjami turystycznymi, jak i przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Podczas konferencji omówiona została bieżąca sytuacja branży turystycznej w dobie pandemii – czego nauczył nas COVID-19, jak zabezpieczyć się przed kolejnymi skutkami pandemii i wprowadzanych obostrzeń? – m.in. na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy tej debaty. Ponadto, w czasie konferencji można było poznać szczegóły dotyczące m.in. współpracy, konkurencji, potencjału i idei sieciowania w turystyce polsko-czeskiego pogranicza, poznać dobre praktyki podmiotów zarządzających obiektami turystyki militarnej. Była też mowa o tym, jak nie zepsuć promocji i zachęcić turystę do wizyty w regionie poprzez działania i efektywne kampanie promocyjne w sieciach społecznościowych.
Drugi dzień wydarzenia poświęcony został na warsztaty terenowe połączone wraz z wizytą studyjną i zwiedzaniem obiektów turystycznych działających w obrębie sieci: Podziemnego Miasta Osówka, Pałacu Jedlinka w Jaworzynie Śląskiej, Zamku Książ i Kościołu Pokoju w Świdnicy.
Świdnica to samorządowy lider w stymulowaniu rozwoju turystycznego regionów w Polsce, uznany organizator kongresów i konferencji dla branży turystycznej w ramach idei Kongresu Turystyki Polskiej.
Celem projektu „Turystyka wspólna sprawa”, realizowanego w latach 2019-2021 jest szeroko pojęta współpraca polsko-czeska na rzecz rozwoju tego sektora, debaty o turystyce pogranicza, a także wzajemna promocja produktów turystycznych. Partnerów formalnych w tym zadaniu jest tylko dwóch – miasto Świdnica i zaprzyjaźniony z nią Trutnov, ale w projekcie udział bierze wiele podmiotów, jak funkcjonujące po obu stronach granicy organizacje, samorządy terytorialne i gospodarcze, przedsiębiorcy, uczelnie kształcące w zakresie turystyki, przedstawiciele świata nauki, ustawodawcy na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i rządowych oraz mieszkańcy terenów przygranicznych.
Pierwszy dzień konferencji zwieńczyła tradycyjna gala, podczas której, wręczone zostały nagrody dla najlepszych gmin roku 2020 oraz produktów i usług turystycznych.
Pomysł nagradzania najlepszych produktów oraz usług dedykowanych uczestnikom i organizatorom turystyki w Polsce, zrodził się w Świdnicy podczas przygotowań do Kongresu Turystyki Polskiej w 2015 r., którego organizatorem jest Miasto Świdnica, a redakcja Forum Biznesu jest partnerem merytorycznym i medialnym.
Program Turystyczny Produkt Roku/Turystyczna Usługa Roku ma wskazywać ciekawe i warte odwiedzenia miejsca w naszym kraju oraz interesujące produkty i projekty z branży turystycznej. Nagrody stanowią skuteczną pomoc w działaniach marketingowych i wizerunkowych dla organizatorów turystyki. Program ma za zadanie wskazywać te usługi i produkty z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy i gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Jego celem jest kreowanie i wzmacnianie pozytywnego przekazu związanego z działalnością kulturową, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i turystów.
Z kolei ogólnopolski program Przyjazna Gmina już po raz dwunasty skierowaliśmy do polskich miast i gmin. Program ma na celu wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocję gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.
Kapituła wyłoniła miasta i gminy, które otrzymały tytuł i godło „Przyjazna Gmina 2020”, także w kategoriach Ekologia i Turystyka.
Promowanie polskich miast i gmin jest elementem niezbędnym w tworzeniu ich silnej pozycji konkurencyjnej, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak europejskim i światowym, a co za tym idzie pożądanego ich obrazu. Program „Przyjazna Gmina” nakreśla pełniejszy obraz przemian, jakie zachodzą w poszczególnych gminach oraz pozwala na pozyskanie nowych obszarów współpracy w wymiarze międzynarodowym.
Oto tegoroczni Laureaci:
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu za Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowi
- Turystyczna Usługa Roku 2020 – Gmina Nowa Wieś Wielka, woj. kujawsko-pomorskie za Szlaki Historyczno-Przyrodnicze
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – Podziemne Miasto Osówka
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – dla Miasta Ostrów Mazowiecka za Muzeum – Dom Rodziny Pileckich
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – dla Gminy Walim za Zamek Grodno
- Turystyczna Usługa Roku 2020 dla Sieci Hoteli Historycznych Wrocławia za jedną z najdłużej trwających usług hotelarskich we Wrocławiu
- Turystyczna Usługa Roku 2020 dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie za działalność wystawienniczą, naukową, edukacyjną i kulturalną
- Turystyczny Produkt Roku 2020 – Miasto Świdnica, za konsekwentną realizację polityki turystycznej, dzięki której Świdnica staje się coraz bardziej zauważalnym produktem turystycznym wśród touroperatorów krajowych i turystów indywidualnych
- Przyjazna Gmina – Eko Gmina 2020, w kategorii Gmina wiejska,
o charakterze wielobranżowym – Gmina Nowa Wieś Wielka - Przyjazna Gmina 2020 w kategorii Gmina wiejska o charakterze rolniczym - Gmina Ciasna, woj. śląskie
- Przyjazna Gmina 2020 w kategorii Gmina miejsko-wiejska, o charakterze rolniczo-przemysłowym - Gmina Tarczyn jako gmina atrakcyjna dla biznesu i zamieszkania
W tym roku Kapituła postanowiła przyznać dodatkowo honorowe wyróżnienie. Specjalne wyróżnienie Siła Osobowości 2020 w kategorii Samorząd przyznano Jerzemu Bauerowi, Burmistrzowi
„Siła Osobowości” to nagroda przyznawana Prezesom, Menadżerom firm i instytucji, a także samorządowcom, Prezydentom, Burmistrzom Miast i Gmin, których siła i zdecydowanie sprawiają, że organizacje którymi kierują, rozwijają się, determinują sukces, przyczyniając się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości, nauki i samorządności.
Gratulujemy wszystkim tegorocznym Laureatom i dziękujemy Świdnicy i tamtejszemu Samorządowi oraz wszystkim instytucjom, podmiotom i osobom zaangażowanym w tegoroczną konferencję turystyczną za doskonałą i profesjonalną jej organizację. Do zobaczenia na kolejnej konferencji turystycznej w Świdnicy.
Gratulujemy i dziękujemy Świdnicy i tamtejszemu Samorządowi oraz wszystkim instytujom, podmiotom i osobom zaangażowanym w tegoroczną konferencję turystyczną za doskonałą i profesjonalną jej organizację. Do zobaczenia na kolejnej konferencji turystycznej w Świdnicy.
Jacek Majewski