W postępowaniu z udziałem Rzecznika MŚP uchylono niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług

MSP_2021.jpg

W postępowaniu toczącym się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, woj. zachodniopomorskie uchylił niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od października 2013 r. do grudnia 2014 r.

Na wniosek przedsiębiorcy Rzecznik MŚP wstąpił do postępowania przed Dyrektorem Izby Skarbowej w Gdańsku w sprawie z odwołania przedsiębiorcy od decyzji określającej wysokość zobowiązań podatkowych za poszczególne miesiące od października 2013 r. do grudnia 2014 r.

Organ pierwszej instancji na podstawie dowodów z postępowań przeprowadzonych u bezpośredniego dostawcy podatnika oraz u podmiotów występujących na wcześniejszych etapach obrotu ustalił, że spółka wykazała nabycie zaprogramowanych mikrokontrolerów od kontrahenta, który nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie programowania i nie dokonywał nabycia mikrokontrolerów zaprogramowanych. Organ stwierdził ponadto, że podatniczka nie dokonała wewnątrzwspólnotowych dostaw towaru do podmiotu węgierskiego – zaprogramowanych mikrokontrolerów w wyrobie gotowym (module elektronicznym). Według organu przedmiotem dostaw nie był towar wymieniony na fakturach, a ponadto nabywca zagraniczny nie potwierdził nabycia wyrobów gotowych. Organ zakwestionował fakt zastosowania do zakwestionowanych dostaw stawki 0% i skorygował do 0 wykazane przez podatniczkę dostawy wewnątrzwspólnotowe, co skutkowało określeniem wysokości zobowiązań podatkowych.

W ocenie Rzecznika MŚP w sprawie tej organ pierwszej instancji nie dokonał wszechstronnej oceny materiału dowodowego co spowodowało, że przedsiębiorca został pociągnięty do odpowiedzialności wyłącznie za nieprawidłowości, jakie zostały stwierdzone przez organ podatkowy u jego kontrahenta. W piśmie interwencyjnym skierowanym do DIAS w Gdańsku Rzecznik MŚP zarzucił naruszenie art. 122, art. 181 art. 187 § 1 i art. 210 § 4 Ordynacji podatkowej.

Według oceny Rzecznika MŚP dla podjęcia prawidłowego rozstrzygnięcia niezbędne było przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.
DIAS w Gdańsku po rozpatrzeniu odwołania oraz stanowiska Rzecznika MŚP uchylił w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

Krystian Cieślak

Koordynator Działu Komunikacji

Biuro Prasowe Rzecznika MŚP

 

Komunikat w wersji online TUTAJ

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.