ZUS zwaloryzuje składki w czerwcu

ZUS zwaloryzuje składki w czerwcu

Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w lipcu dostaną wyższe świadczenie od tych, które zrobią to w czerwcu nawet jeśli całe życie zarabiali tyle samo. Stanie się tak ponieważ wysoka jest w tym roku waloryzacja składek na kontach emerytalnych w ZUS – podał serwis Rp.pl

ZUS 1 czerwca zwaloryzuje zapisy na kontach ubezpieczonych. Konto podstawowe, na którym zapisywane są składki emerytalne (które każdy ubezpieczony płaci co miesiąc) zostaną podniesione o 14,4 proc. Niższa będzie, ale także wysoka waloryzacja subkonta, czyli konta, na którym zapisywane są składki, które otwarte fundusze emerytalne przekazują co miesiąc do ZUS – 9,2 proc. W tym roku waloryzacja kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUS wyniesie 14,4 proc., a subkonta 9,2 proc. – czytamy w informacji

I choć ten wysoki wzrost wynika głównie z wysokiej inflacji, to ma znaczenie dla osób, które w tym roku zamierzają wystąpić o emeryturę - wyjaśniono.
Zwrot pieniędzy z PPK przed 60. rokiem życia wiąże się potrąceniami. Można go dokonać w każdym momencie, bez podawania przyczyny. Policzono na jaką kwotę można liczyć po dwóch latach odkładania - wyjaśniono.

Pierwszy wskaźnik 14,4 proc. został kilka dni temu ogłoszony w Monitorze Polskim w formie obwieszenie ministra rodziny i polityki społecznej. Jest to drugi najwyższy wskaźnik waloryzacji od 2000 r. W 2009 r. waloryzacja składek wyniosła 16,26 proc. GUS zaś właśnie podał komunikat o wskaźniku rocznej waloryzacji równym średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat – ten wyniósł 9,2 proc. O tyle zostaną powiększone zapisy na subkontach – czytamy dalej.

Przy rocznej waloryzacji składek na koncie podstawowym ktoś, kto zebrał na emeryturę 300 tys. zł, to jego kapitał powiększy się w wyniku waloryzacji o 43,2 tys. zł. Jeśli jest to 400 tysięcy złotych, już w lipcu na koncie emerytalnym będzie mieć o 14,4 proc. więcej, czyli o 57 tys. zł. – podano w treści

Z informacji ZUS wynika, że przeciętnie na subkoncie mężczyzny z rocznika 1958 (czyli w tym roku może zostać emerytem) jest ponad 65,6 tyś zł. Po waloryzacji takie średnie konto będzie wyższe ok 6 tys. zł. Nieco więcej wzrośnie wartość na średnim subkoncie kobiety rocznik 1963 (72 tys. zł) – będzie to 6,5 tys. zł – wyliczono.

Przy obliczaniu emerytury wartość zebranych składek na obu kontach dzieli się przez prognozę dalszego trwania życia, aktualizowaną co roku przez Główny Urząd Statystyczny – napisano w wyjaśnieniu. (jmk)

Foto: Interia BIZNES
Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.