Prawnicy uważają, że skrzynka e-doręczeń opłaca się przedsiębiorcom

Prawnicy uważają, że skrzynka e-doręczeń opłaca się przedsiębiorcom

Jak dotąd skrzynki do doręczeń elektronicznych założyło prawie 70 tys. podmiotów na blisko 730 tys. do tego zobowiązanych. Póki co, za brak realizacji obowiązku nie ma żadnych sankcji, ale zdaniem ekspertów spóźnialscy sami sobie szkodzą - zwraca uwagę Prawo.pl.


Od 1 kwietnia 2025 r. adres do doręczeń elektronicznych muszą mieć wszystkie podmioty niepubliczne zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc m.in. spółki prawa handlowego.


Krajowy System Doręczeń Elektronicznych, zwany inaczej e-doręczeniami, to elektroniczny odpowiednik listu poleconego. W uproszczeniu, jeśli podmiot A chce wysłać przesyłkę poleconą do podmiotu B i oba te podmioty są zobligowane do stosowania e-doręczeń, mogą komunikować się w taki właśnie sposób - informuje Prawo.pl.


Jak zauważa serwis, chociaż przepisy ustanawiają obowiązek posiadania przez podmioty wpisane do KRS adresu do e-doręczeń, to nie wspominają o karach za jego brak. Zatem, skoro nie ma sankcji, po co skrzynkę zakładać? Prawnicy wypowiadający się na łamach Prawo.pl uważają, że to się po prostu przedsiębiorcom opłaca. - Wskutek braku założenia skrzynki do e-doręczeń przedsiębiorca pozbawia się możliwości szybszego, bardziej elastycznego i oszczędnego sposobu komunikowania się z podmiotami publicznymi. E-doręczenia pozwalają uniknąć kolejek na poczcie, dają możliwość odebrania przesyłki i odpowiedzi na nią o dowolnej porze i z dowolnego miejsca - zwraca uwagę Justyna Burska, radca prawny w GKR Legal, cytowana przez Prawo.pl.


Zaniechanie utworzenia adresu do e-doręczeń przez spółkę podlegającą wpisowi do KRS, może spowodować wydłużenie czasu załatwienia spraw urzędowych. - Podmiot publiczny podejmie próbę doręczenia korespondencji drogą tradycyjną lub za pomocą usługi hybrydowej - dodaje w serwisie Prawo.pl Marcin Sejdak, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Maciej Panfil i Partnerzy.


Monika Gembicka z Ministerstwa Cyfryzacji dodaje, że e-doręczenia pozwalają oszczędzić pieniądze, bo korespondencja urzędowa jest bezpłatna.

Foto: Pixabay.com/

Źródło: PAP MediaRoom / Prawo.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.