Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku w Polsce opublikowano 517 nowelizacji ustaw. Oznacza to, że średnio co 8 godzin publikuje się w Polsce łaty legislacyjne, wyliczył Warsaw Enterprise Institute, który postuluje o pakiet stabilizacyjny dla polskiego prawa
Warsaw Enterprise Institute stoi na stanowisku, że chaos będący skutkiem kompulsywnego i nieprzemyślanego stanowienia prawa, zwiększa niepewność wśród przedsiębiorców i paraliżuje inwestycje prywatne w gospodarce.
Z tego względu w obliczu wojenno-pandemicznych zawirowań na globalnych rynkach konieczna jest głęboka reforma stanowienia prawa Polsce. WEI rekomenduje przyjęcie pakietu stabilizacyjnego dla polskiego prawa: 5 zasad systemowych, które pozwolą uzdrowić polską legislację. Wszystkie one – by były maksymalnie skuteczne – powinny być wdrażane jednocześnie.
A są to:
Wydłużenie vacatio legis do 12 miesięcy dla przepisów regulujących bądź wpływających bezpośrednio na funkcjonowanie polskiej gospodarki. Da to podmiotom gospodarczym możliwości realnego zapoznania się ze wszystkimi istotnymi planowanymi zmianami w prawie.
Wszystkie zmiany jednego dnia – przepisy regulujące bądź wpływające bezpośrednio na funkcjonowanie polskiej gospodarki wchodzą w życie raz do roku. To również da możliwość zapoznania się ze zmianami oraz zwiększy roztropność prawodawcy przy tworzeniu przepisów.
Ograniczony okres obowiązywania przepisów, ich wygaszanie w razie braku pozytywnej ewaluacji. Da to zwiększenie efektywności prawa.
Zasada „Dwa za jeden”, czyli wymóg kompensacji nowych regulacji usuwaniem starych. Ma to na celu również zwiększenie efektywności oraz zmniejszenie kosztów biurokracji po stronie firm.
Konieczne są też regularne przeglądy regulacyjne – systematyczna analiza całości korpusu regulacji gospodarczych i usuwanie szkodliwych. Przyniesie to likwidację nawisu prawnego, który odziedziczyliśmy po poprzednich rządach i odchudzenie prawa.
Foto: Transport i Logistyka Polska
Źrodło: Warsaw Enterprise Institute / Anna Śleszyńska