15 tygodni nowego urlopu dla rodziców

15 tygodni nowego urlopu dla rodziców

W środę po latach z prawa znika absurd, który każdego roku z urlopu okradał nawet 20 tys. osób. W życie weszła ustawa wydłużająca urlop macierzyński rodzicom wcześniaków — nawet o 15 tygodni. 19 marca weszły w życie nowe przepisy o dodatkowym urlopie macierzyńskim dla rodziców wcześniaków – podał serwis Businessinsider.com.pl

Urlop przyznawany jest za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, jest pełnopłatny, dobrowolny i nierozdzielny - napisano w wyjaśnieniu.

19 marca to dzień, kiedy zaczęło obowiązywać prawo (tj. nowelizacja Kodeksu pracy) o dodatkowym urlopie macierzyńskim dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach - podano.

W przypadku dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g, rodzice będą mogli skorzystać nawet z 15 tygodni dodatkowego urlopu – wskazano.

Rodzicom dziecka urodzonego pomiędzy 28. a 37. tygodniem ciąży z masą urodzeniową większą niż 1000 g będzie przysługiwać do ośmiu tygodni dodatkowego urlopu – czytamy.

Dłuższy urlop macierzyński — w wymiarze do ośmiu tygodni — przysługiwać będzie także rodzicom dziecka, które urodzi się po ukończeniu 36. tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji. Pobyt dziecka w szpitalu będzie musiał wynosić przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie – napisano.

W przypadku ciąż mnogich, przy obliczaniu wymiaru urlopu pod uwagę brana jest masa ciała mniejszego dziecka oraz/lub czas hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu najdłużej – zaznaczono.

Warto wiedzieć też o kilku istotnych kwestiach: urlop przyznawany jest według zasady tydzień za każdy rozpoczęty tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Jest pełnopłatny, dobrowolny, należy z niego skorzystać tuż po zakończeniu standardowego urlopu macierzyńskiego. Trzeba też wykorzystać go w całości — nie można dzielić go na części.

Aby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracowniczka lub pracownik (bo może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec) wychowujący dziecko składa wniosek u swojego pracodawcy – czytamy dalej.

Wniosek ten należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie, które zawiera informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, jego wadze oraz okresie pobytu w szpitalu.

Zaczynające obowiązywać dziś prawo wprowadza także przepisy przejściowe dotyczące porodów, które miały miejsce przed jej wejściem w życie. Zgodnie z nimi pracowniczki i pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy są uprawnieni do korzystania z urlopu macierzyńskiego lub przebywają na nim, mają prawo do nowego urlopu – wyjaśniono.

Serwis podał przykłady wyliczenia długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego:
 
1. Lena, córka państwa Kowalskich, urodziła się 10 marca 2025 r., w 30. tygodniu ciąży. Po porodzie w szpitalu przebywała sześć tygodni i cztery dni.

Oznacza to, że matce lub ojcu dziecka należy się siedem tygodni dodatkowego urlopu. Liczbę należnych tygodni zaokrąglamy bowiem w górę. Choć dziecko urodziło się przed wejściem w życie ustawy, to dodatkowy urlop i tak jest należny — obowiązują tu bowiem przepisy przejściowe.

2. Filip, syn państwa Nowaków, urodził się 5 kwietnia 2025 r., w 26. tygodniu ciąży. Po porodzie w szpitalu przebywał 10 tygodni, po miesiącu trafił do niego ponownie na kolejne 12 dni.

Oznacza to, że matce lub ojcu należy się aż 12 tygodni dodatkowego urlopu. Dziecko przebywało bowiem w szpitalach łącznie 11 tygodni i 5 dni, a te sumują się. Liczbę należnych tygodni zaokrąglamy bowiem w górę. Z kolei w przypadku dzieci urodzonych przed ukończonym 28. tygodniem ciąży należy się nie do 8, ale do 15 tygodni urlopu więcej – wskazano.   (jmk)

Foto: Pixabay.com //
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.